Tvorba životopisu není zrovna disciplína, kterou je radno podceňovat. Jde o jednu z hlavních vizitek a první faktor, dle kterého vás personalista „soudí“. Pokud se vám opakovaně nikdo neozývá nebo naopak míváte neustále zamítavé odpovědi, možná se dopouštíte zbytečných nešvarů. Pojďme si ukázat 5 + 1 nejčastějších chyb, které mohou zmařit vaše šance u potencionálního zaměstnavatele.
- Nevhodně zvolená fotografie
Řekněme, že fotografie znázorňující uchazeče na pláži nebo vyfocený odraz v zrcadle nejsou zrovna adekvátními ukázkami do životopisu. Pokud nemáte po ruce vhodnou reprezentativní fotografii, raději nechejte životopis bez fotografie.
- Špatně uchopené základní (osobní a kontaktní) údaje
Dobrým nápadem určitě není dát kontaktní údaje až na konec životopisu. Personalista je potřebuje vidět hned na první dobrou. Zároveň email pravděpodobně ještě ze základní školy typu „beruska88@gmail.com“ taky není zrovna výhrou. Používejte primárně adresu obsahující pouze vaše jméno a příjmení.
Mimo jiné pozor na uvádění irelevantních osobních informací (např. počet dětí, rodinný stav, víra, rodné číslo, místo narození apod.).
- Gramatické chyby a překlepy
Není větší škody než životopis plný gramatických chyb. Chybovat je lidské, ale pokud se tomu dá předejít, pojďme do toho. Ideální je dát vyhotovený životopis přečíst druhé osobě, případně si text po určitém časovém rozestupu opakovaně překontrolovat.
- Životopis ≠ Román
Pozor na samotnou obsahovou délku, ideální je jedna až dvě strany. Obšírné rozepisování všech dosavadních pracovních zkušeností je nejen nepřehledné, ale i neefektivní. Druhým extrémem je uvedení pouze názvu pozice a dále nic. Buďte v popisech pracovní náplně konkrétní, uveďte hlavní zodpovědnosti, dosažené cíle a dokončené projekty včetně výsledků. K dodržení stručnosti a jasnosti pomůže vhodně zvolený formát a font písma.
- Klišé
Jsem komunikativní, flexibilní a rychle se učím novým věcem = klasické klišé. Vyhnout se ohraným frázím může být občas fuška, ale když se zadaří udržet si originalitu, může to být jedna z hlavních konkurenčních výhod.
Na závěr snad jen poslední rada co se týče odesílaného formátu. Ideální je uložit životopis ve formě PDF, budete tak mít jistotu, že vše zůstane tak jak má. Přejeme hodně štěstí ve výběrových řízeních :).