V předchozím článku 5 + 1 nejčastějších chyb v životopise jsme si rozebírali nešvary při tvorbě životopisů, které snižují šance u potenciálních zaměstnavatelů. Může tomu být ale i naopak. Poměrně zajímavá pozice může být neatraktivně podaná nebo nevypovídající. Jakých nejčastějších chyb se lze snadno dopustit?
- Nevhodně zvolený název pozice
Zvolený titulek je jedním ze základních faktorů, který ovlivňuje reakce uchazečů. Je tak potřeba sesbírat všechnu svou kreativitu a vložit ji právě do názvu pozice. Co je na pozici nejzajímavější? Co je největším benefitem, který uchazeče přiláká? Čím je pozice specifická?
- Diskriminace v inzerátech
Při snaze co nejlépe vystihnout charakter pozice se velmi často zapomíná i na to, že inzerát by mimo jiné v žádném případě neměl být diskriminační. Body typu „pozice je vhodná pro ženy“, „hledáme fyzicky zdatného skladníka“ apod. by neměly v inzerátech zaznít a pokud se tak stane, hrozí zaměstnavateli nemalá pokuta.
- Nicneříkající popis pozice
Když zakryjete název pozice a její obsah dáte přečíst někomu jinému, dokáže odhadnout, o jakou pozici se jedná? Místo všeobecných frází zkusme detailněji (ale přesto stručně a jasně) vystihnout, jaká role toho člověka skutečně bude. Jaký bude jeho pracovní den, jak časté jsou pracovní výjezdy, směnnost apod.
- Přehnané požadavky
Pozor na přehnané požadavky, které pak v reálné situaci ani nejsou potřeba. Opravdu je nutná vysoká škola nebo jsou důležité i zkušenosti samotné? Skutečně je nutná angličtina na pokročilé úrovni a bude ji denně využívat?
- Neslibuj, co nemůžeš dostát
Pozor na naslibované benefity a fráze typu „možnost karierního růstu“.. Lze dostát všeho, co je zmíněné nejen v inzerátu, ale třeba i na osobní schůzce?