V srpnu jsme si společně shrnuli informace o nejdůležitějších změnách k 30. 07. 2020. Nyní je nejvyšší čas navázat druhou částí novely, která nabyla účinnosti k 01. 01. 2021. Pojďme si projít nejzásadnější výčet změn.
- Změna ve výpočtu dovolené
Jednou ze zásadních změn je výpočet dovolené podle odpracovaných hodin namísto dnů, jako tomu bylo doposud (§ 213 ZP). Výměry dovolené zůstaly stejné (§ 212 ZP). Hlavním důvodem změny ve výpočtu je zamezení nerovností mezi zaměstnanci, kteří pracují v různých režimech rozvrhu pracovní doby. Ke krácení dovolené může dojít pouze z důvodu neomluvené absence a krátí se právě o daný počet hodin, kolik trvala daná absence.
- Překážky v práci na straně zaměstnance
Od ledna 2021 bylo rozšířeno pracovní volno, které souvisí s akcí pro děti a mládež. Konkrétně se jedná o rozšíření překážek v práci z důvodu obecného zájmu (§ 203 ZP). Zaměstnanci náleží nejvýše jeden týden placeného volna ve výši průměrného výdělku.
- Sdílená pracovní místa
Nově byla zavedena tzv. sdílená pracovní místa. V principu se jedná o to, že zaměstnavatel může nabídnout výkon práce na jednom sdíleném pracovním místě, pokud jsou dva nebo více zaměstnanců s kratší pracovní dobou a stejným druhem práce. Nicméně pracovní místo je obsazeno vždy jen jedním z nich. Podmínka je, že součet pracovních úvazků nesmí přesáhnout jeden celý pracovní úvazek.
- Náhrada majetkové a nemajetkové újmy
Výsledkem této novely je zvýšení jednorázové náhrady pro pozůstalé a blízké osoby při smrtelném pracovním úrazu zaměstnance. Odškodnění je nyní ve výši dvacetinásobku průměrné mzdy. Nově náleží nemajetková újma také při obzvlášť závažném ublížení na zdraví zaměstnance.